Wpływ mangostanu na zdrowie

Wpływ mangostanu na zdrowie

Każdy z nas wie, że owoce i warzywa to źródło zdrowia, ale czy ktoś z was kiedykolwiek słyszał o mangostanie? Zapewne nie. Nic dziwnego, owoc ten jest praktycznie nieznany poza Azją, gdzie zasłużył sobie na zaszczytną nazwę Owocu Bogów. Drzewo mangostanu jest niezwykle wrażliwe na temperaturę, dlatego występuje tylko w południowej Azji. Z tego samego względu jego uprawa wciąż maleje. Poza tym potrzeba aż 10 lat, żeby drzewo zaczęło wydawać owoce, ale jak już się uda i zacznie to robić, to co roku można uzyskać z jednego okazu tysiące owoców. Owoce mangostanu mają szerokie zastosowanie lecznicze. Sproszkowana skórka tego owocu wykorzystywana jest w leczeniu czerwonki. Jako maść jest stosowana przy zwalczaniu egzemy i chorób skóry. Z kolei wywar ze skórki jest wykorzystywany w leczeniu biegunki, zapalenia pęcherza moczowego, rzeżączki oraz śluzowo-ropnego wycieku z cewki moczowej po rzeżączce. Filipińczycy odkryli, że wywar z liści lub kory tego drzewa również działa korzystnie w leczeniu biegunek, pleśniawek, czerwonki oraz chorób układu moczowego.

Stosowany jest także jako środek obniżający gorączkę.

Te wszystkie prozdrowotne zalety mangostanu są od dawna znane tubylcom, m. in. właściwości przeciwzapalne, które są możliwe dzięki zatrzymywaniu uwalniania do organizmu histaminy i syntezy prostaglandyn E2. Naukowcy dowodzą, że dzieje się tak poprzez 40 procentowy fragment etanolu znajdujący się w mangostanie. Ten sam fragment etanolu odpowiada za leczenie z alergii, co daje ogromne możliwości alergikom oraz koncernom farmaceutycznym w zwalczaniu tej choroby cywilizacyjnej. Mangostan zyskał tak wielką sławę, że przez ostatnie 150 lat był transportowany po niemal całym świecie w celu zbadania jego właściwości prozdrowotnych oraz wykorzystania ich. Dodatkowo warto wspomnieć, że roślina ta posiada właściwości ściągające. Wykorzystuje się je do zapobiegania odwodnieniu i utraty substancji odżywczych podczas biegunki.

Owoc bogów można używać także do dezynfekcji ran, ponieważ posiada on właściwości antybakteryjne.

Podsumowując, mangostan posiada liczne właściwości lecznicze i potrafi radzić sobie nawet z groźnymi chorobami, co w dzisiejszych czasach jest nadal bardzo ważną cechą i jest wielce prawdopodobne, że jeszcze długo garcina mangostana nie będzie miał sobie równych.